#1 2007-11-15 23:29:00

Siss

Moderator

2757877
Zarejestrowany: 2007-11-01
Posty: 33

Zasady kadrowania w fotografii

No to teraz troszkę o KADROWANIU


Zasady kadrowania i mocnych punktów w fotografii

Czym jest kadrowanie oraz mocne punkty w fotografii?
Odkąd zaczęto malować obrazy przed wiekami ,a później rozpoczęto zapis obrazów na filmach światłoczułych przechodząc do zapisów cyfrowych, zawsze towarzyszyła nam zasada mocnych punktów i kadrowanie obrazu,a wszystko po to żeby pokazany obiekt naszej pracy przyciągał jak najwieksza uwage i nie ginął gdzieś w całości naszej kompozycji.Poniżej pokazana jest podziałka gdzie mamy mocne punkty na naszym obrazie.

1.
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/podzialka1.jpg

W ten właśnie sposób podzielona jest nasza matryca lub film w aparacie,niektóre aparaty mają właśnie taka podziałke która pomaga fotografowi w uzyskaniu odpowiedniego kadru na zdjęciu oraz przy fotografii pejzarzy utrzymaniu prostej lini horyzontu.Trzymając sie tej prostej zasady nie popełnimy błedów i zdjęcia będą cieszyły nas oraz oglądających nasze prace.Teraz troche teorii, na przykładach poniżej pokazuje jak ustawić np w portrecie osobę lub zwierze żeby było to ustawienie poprawne

2.  Źle
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/kadrowanie.jpg

3.  Dobrze
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/kadrowanie1.jpg

ta sama zasada tyczy się fotografowania całych postaci przykłady poniżej

Żle środkowy kadr nie wygląda dobrze lepiej tutaj wyglądało by kadrowanie pionowe

4. Żle środkowy kadr nie wygląda dobrze lepiej tutaj wyglądało by kadrowanie pionowe.
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/kadrowanie4.jpg

5. Źle obiekt zbliżony przodem do końca kadru nie ma czym oddychać i gdzie patrzeć
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/kadrowanie3.jpg

6.  Dobrze obiekt ma swobode na zdjęciu
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/kadrowanie2.jpg

To samo tyczy się portretów gdzie twarz modela-modelki znajduje się w całym kadrze obieramy wtedy np za mocny punkt oko znajdujące się bliżej obiektywu w aparacie.Do całości dodajemy tylko ostrośc na tym właśnie oku przez co głebia ostrośći (GO) przechodzi na dałszy plan ukazując pierwszy punkt którym jest oko jako strategiczny na naszym zdjęciu.
Zasade złotego podziału stosuje sie także w makrofotografii, przez co zdjęcie staje się dla odbiorcy bardziej czytelne i staje się atrakcyjniejsze w odbiorze.

Dla osób nie posiadających takiej podziałki na wyświetlaczu dobrym rozwiązaniem może byc folia ochronna na wyświetlacz LCD na której można samemu wytyczyć linie do kadrowania np cieńkopisem.Folie takie są dostępne na Allegro np i często też są odrazu dostosowane do wybranego modelu aparatu.
FOLIE OCHRONNE zamieszcze też czystą podziałke do pobrania wg której można przygotować własną folie PODZIAŁKA

Myślę że przedstawiony poradnik pomoże w nauce fotografii.

Ostatnio edytowany przez Siss (2007-11-15 23:29:16)


Zapraszam na fotobloga do mojej córci: AMELKI

Offline

 

#2 2007-11-16 00:15:19

FERRER

Administrator

4288843
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-01
Posty: 147

Re: Zasady kadrowania w fotografii

Temat ten jest tak naprawde uzupelnieniem tego co juz napisała tutaj Siss. Ktory z postow przeczytasz najpierw nie robi wiekszej roznicy. Wazne jest zeby zrozumiec o co chodzi w podstawach kadrowania i ogolnie prezentacji zdjec w sieci, ale i nie tylko. Wiekszosc poczatkujacych pokazuje fotki kadrowane centralnie. O ile kadrowanie centralne nie jest bledem w pewnych ujeciach, to wiekszosc z nich jest po prostu nudna i typowa albumowa. Ci ktorzy wymagaja od siebie i fotografii czegos wiecej powinni stosowac sie (przynajmniej na poczatku przygody z fotografia) to pewnych zasad. Jesli juz masz zdjecie, ktore jest typowym "kotletowym" kadrem, mozna jeszcze je ratowac. Przedstawie tutaj cos dla naprawde mocno poczatkujacych, na przykladzie jednego zdjecia ktore cyknalem wlasnie na potrzeby wytlumaczenia dlaczego tak a nie inaczej nalezy kadrowac. Nie jest to super idealny przyklad, co zrozumiecie wraz ze wzrostem Waszego fotodoswiadczenia, ale pomoze to zrobic pierwsze tiptopki, a moze nawet duze kroki w kierunku dobrych zdjec.

To zdjecie jest kadrowane centralnie, jest nudne i beznadziejne ogolnie bez zadnej wartosci, oprocz tego ze mozna o nim powiedziec, ze ma sie kubel na zdjeciu:

1.
http://images21.fotosik.pl/414/3842c046c7257bb5.jpg

Z racji, ze wiekszosc aparatow ma dosc spora rozdzielczosc (przynajmniej jak na potrzeby internetu) mozemy starac sie ratowac to zdjecie. Wybieramy zatem taka jego czesc, by kadr nie byl centralny, ale zeby tez jakos nie bylo to zdjecie za mocno poucinane:

2.
http://images13.fotosik.pl/82/27fa5ed1dc1c0224.jpg

Wypadaloby teraz nieco zajac sie kolorami. Przewaznie zdjecie zgrane bezposrednio z aparatu z domysnymi ustawieniami jest nieco blade. Zajac nalezy sie wtedy kontrastem:

3.
http://images13.fotosik.pl/82/73fb5997b57bea2a.jpg

i ogolnie zobaczyc juz (mozna oczywiscie wczesniej, zalezy jak kto lubi wersje po skadrowaniu i zwiekszeniu kontrastu, oraz dodac troche ostrosci:

4.
http://images26.fotosik.pl/79/325d1a8ddc72521d.jpg

Zdjecie jak zdjecie, nadal mu czegos brakuje i jest to zwykle zdjecie kubla, z ta roznica ze skadrowane inaczej niz centralnie. Zajmiemy sie zatem nieco swiatlem. Obrysowujemy maska to co nas najbardziej interesuje na zdjeciu. Zaznaczamy na przyklad elipsa ow kubel na zdjeciu, lub rysujemy maske recznie wedle uznania. Tutaj zrobilem maske recznie i zawarlem w niej kubel i kawalek lewej strony kadru. Potem funkcja "odwrotnosc" zaznaczylem wszystko oprocz tego co zaznaczylem wczesniej, dodalem wtapianie (w przypadku tego zdjecia 40px) i na zaznaczonym w ten sposob obszarze zmniejszylem jasnosc o 50%.

5.
http://images25.fotosik.pl/79/0f3fa23bebcbb525.jpg

Wynikiem tych operacji pomimo ze nadal jest to to samo zdjecie kubla, mamy zdjecie ktore w jakis tam sposob moze juz przyciagnac ogladajacego i mozna w nim poczuc nutke artyzmu, bo do profi zdjec jeszcze dluuuga i czasem mocno meczaca droga. Mam nadzieje, ze ow mini tutorial pomoze Ci na poczatku Twojej przygody z fotografia.

Z tak przygotowanego zdjecia, mozna tez w prosty sposob przygotowac wersje BW. Nie wystarczy jednak w programie graficznym dac "zamien na BW". Calosci nalezy dopelnic praca na tzw "poziomach". Zeby zdjecie bylo ciekawsze, warto spogladnac jak ow poziomy sie maja i z obu stron skali nalezy obciac po pare procent, ale tak by zdjecie nie bylo skadakiem czarnych i bialych plam.
Przyklad:

6.
http://images21.fotosik.pl/414/e7ba4da174e84c77.jpg

Ale o konwersji na BW bedzie na innym przykladzie i w innym czasie

UWAGA! Tutorial ten jest dla zupelnie zielonych. Ci ktorzy juz maja stycznosc z fotografia wiedza juz napewno stanowczo wiecej o kadrowaniu, a to co tu jest opisane to wylacznie podstawa podstaw w fotografii.

Offline

 

#3 2012-06-24 11:13:59

juleczka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-24
Posty: 1

Re: Zasady kadrowania w fotografii

Niestety nie  pojawiają mi się zdjęcia, czy ktoś ma podobny problem ? :( Interesuje się fotografią ślubną i kadrowanie jest bardzo przydatne w tej dziedzinie fotografii

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl